Hakkımızda

Temiz Gelecek Derneği (TEGEL) ekolojik ayak izini azaltmak amacıyla kullanıcı davranışları değişterecek çözümlerin yaygınlaşması için kurulmuştur. TEGEL olarak, her sosyal kesimden bireyin ekolojik ayak izini düşürmek için çaba sarf ettiği bir dünya hayal ediyoruz.

TEGEL, ulusal ve uluslararası ölçekte, kullanıcı davranışlarının ekolojik ayak izini azaltacak yönde değiştirilmesi için projeler yürütmek; doğa dostu, ekolojik, adil ve sürdürülebilirlik odağı ile üretilmiş ürünler konusunda farkındalık yaratmak ve bu ürünlerin kullanıcılar tarafından erişilebilirliğini artırmak amacıyla kurulmuştur.

Erişebilir: Toplumun her kesiminin doğa dostu ürünlere erişebilirliğini arttırma

Zehirsiz Yaşam: Zehirsiz temizlik ve beslenme odaklı sürdürülebilir yeşil tüketime teşvik etme

Sağlık & Refah: Her yaştan bireyin sürdürülebilir doğa dostu ürünlere erişimini kolaylaştırarak sağlıklı bir yaşam sürmesi

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği: Ekolojik uygulamalar kapsamında yer alan faaliyetler ve etkinliklerin kadın-erkek eşitliğini destekleyecek şekilde tasarlamak

Sorumlu Tüketim & Üretim: Doğa dostu, ekolojik, adil olma odağı ile üretilmiş ürünler konusunda farkındalık yaratma

Savunuculuk: Ulusal ve Uluslararası ölçekte biyoçeşitliliği tehdit eden doğaya zararlı uygulamaları izleme, raporlama ve tüketici davranışlarını araştırma

İş birliği: Sürdürülebilir kalkınma için ulusal ve yerel ortaklıklar gerçekleştirme ve güçlendirilme

Yönetim Kurulu

ceylan (1)

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olan Ceylan Özünel, Southern State University San Diego’da MBA yüksek lisans derecesini tamamladı. 10 yılı aşkın süre çalıştığı iletişim sektöründe İdea PR, Leo PR, Excel İletişim ve Algı Yönetimi ajanslarında iletişim danışmanlığı hizmeti verdi. Çalışma hayatına sivil toplum sektöründe devam eden Özünel, şu an YADA Vakfı’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak sivil toplumun etki kapasitesi üzerine yürütülen çalışmalarda proje tasarım ve koordinasyon süreçlerinde yer alıyor.

Ceylan Özünel

ulas

1974’de Adana’da doğdu. Ankara Anadolu Lisesi mezunu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden lisans (1998), Ankara Üniversitesi Siyaset Biliminden yüksek lisans (2001) ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Siyaset Biliminden doktora (2009) derecesini aldı. 15 yılı aşkın bir süredir akademi dışında araştırmacı olarak çalışıyor. Sivil toplum, çevre, gençlik, toplumsal cinsiyet, etnik ve dini kimlikler, siyasi katılım, yeni medya gibi bir çok farklı konuda araştırma projesinde ve sosyal etki değerlendirme çalışmalarında yer aldı. Koşu, bisiklet, evde fermantasyon ürünleri yapımı, dağcılık, dünya müzikleri, vb. farklı fobilerle birarada ilgilenmeyi seviyor.

Ulaş Tol

buket

ODTÜ ve Berlin Humboldt Üniversitesi 'nde iktisat ve sosyal bilimler alanında eğitimini tamamladı. Greenpeace Akdeniz, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Yuva Derneği bünyesinde iklim ve enerji ekolojik okuryazarlık alanlarında kampanyacı, araştırmacı ve proje koordinatörü pozisyonlarında çalıştı. 2016 yılından beri Collectif Consultancy firmasında eğitmenlik becerileri, ekoloji ve kolaylaştırıcılık konularında eğitimler vermekte ve sosyal fayda üreten projeler geliştirmektedir. Uzmanlık alanları; ekolojik okuryazarlık, eğitmenlik becerileri, toplantı moderasyonu ve kolaylaştırıcılığı, savunuculuk ve kampanya tasarımı, permakültür, zehirsiz temizlik ürünleri.

Buket Atlı

suna

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı mezunu. Aktif çalışma hayatını Yaşama Dair Vakıf İdari İşler Sorumlusu olarak sürdürmekte.

Suna Özdemir

inanc

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Gazetecilik eğitimini tamamladı. Ardından, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İnsan Hakları Hukuku bölümünde yüksek lisans derecesini aldı. Sabancı Vakfı’nda “Kadın ve Kız Çocukların İnsan Haklarının Korunması Ortak Programı” gibi sosyal fayda yaratan birçok ulusal ve uluslararası projede görev aldı. Hill & Knowlton Türkiye ve Ceviz ‘doğa ve toplumla dost iletişim’ ajansları bünyesinde birçok global şirket ve STK’ya danışmanlık hizmeti verdi. Eğitim ve danışmanlık çalışmalarını, kurucusu olduğu Collectif 'de ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Yönetici Geliştirme Merkezi’nde sürdürmektedir.

İnanç Mısırlığlu